NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM
NAŠE NABÍDKA V PROGRAMU ZELENÁ ÚSPORÁM:
Program Zelená úsporám je vyhlášen Ministerstvem životního prostředí ČR a jeho financování a řízení je zajišťováno Státním fondem životního prostředí ČR. Cílem programu je podpořit vybraná opatření úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie, která povedou k snížení emisí oxidu uhličitého a emisí dalších znečišťujících látek v oblasti bydlení.
Naše společnost je již od prvních týdnů vyhlášení programu registrovaná jako odborný dodavatel zateplovacích systémů a všech základních tepelných izolací. Naši pracovníci poskytují poradenskou činnost zákazníkům v plném rozsahu při získávání informací o dotačním programu, zpracování žádosti o dotaci a přípravě podkladů pro její získání.
Služby poskytované žadatelům o dotaci:
- poskytneme aktuální informace o programu Zelená úsporám na míru pro Váš objekt
- vyhodnotíme Vaše požadavky a reálnost celého záměru
- spočítáme Vám orientační cenu materiálu i práce
- v případě zájmu Vás plně zastoupíme při zajištění dotace
- zaměříme Váš objekt, pokud nemáte projektovou dokumentací od současného stavu objektu
- zpracujeme zjednodušenou projektovou dokumentaci
- zajistíme projektovou dokumentaci u našich partnerských projekčních kanceláří, případně zpracujeme žádost o dotaci na přípravné práce
- zajistíme odborný posudek nutný k dotaci
- provedeme kompletaci dokumentů pro získání dotací a vyplníme pro Vás žádost a krycí list
- zajistíme výpis z listu vlastnictví k Vaší nemovitosti
- předáme žádost na Státní fond životního prostředí a na místě odpovíme na všechny dotazy
- pomůžeme vyřešit optimální financování investice
- zajistíme kompletní realizaci Vaší stavby na klíč
- zpracujeme závěrečnou zprávu pro fond MŽP
Veškeré uváděné služby poskytuje naše firma zdarma jako komplexní zakázku na klíč, dotace na zpracování projektové dokumentace a posouzení energetické náročnosti budovy je v současné době poskytována žadatelům bez omezení.
AKTUALITY V PROGRAMU
NZÚ - tisková zpráva 25.9.2023.
Standardní Nová zelená úsporám podpoří celkové i dílčí renovace stávajících rodinných domů a výstavbu domů v nejúspornějším energetickém standardu. Zájemci mohou požádat o finanční příspěvek na zateplení, výměnu zdrojů tepla a instalaci obnovitelných zdrojů energie, systémy na efektivní využívání vody, zelenou střechu nebo dobíjecí stanici pro elektromobil. Dotace bude vyplacena po realizaci úsporných opatření a může pokrýt až polovinu způsobilých výdajů.
Podprogram Oprav dům po babičce nabídne čerpání dotace včetně bonusů předem všem žadatelům, kteří se rozhodnou pro komplexní zateplení. Realizaci zateplení pak mohou doplnit o další podporovaná opatření, i na ně získají dotační prostředky zálohově. Oprav dům po babičce má za cíl napomoct obnově starších domů a tím zabránit zabírání úrodné půdy na výstavbu a současně prostřednictvím bonusu ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě podpořit rodiny s dětmi na jejich cestě ke kvalitnímu úspornému bydlení.
Nepřetržitě od ledna 2023 běží program pro domácnosti s nižšími příjmy Nová zelená úsporám Light na jednoduché zateplení, výměnu oken a vchodových dveří a instalaci solárního ohřevu vody. Program, určený příjemcům starobního či invalidního důchodu nebo příspěvku na bydlení, oslovil už více než 40 tisíc domácností, které díky dotační podpoře renovovaly svůj dům a snížily výdaje za energie.
NZÚ - tisková zpráva 2.6.2023.
NZÚ - tisková zpráva 24.3.2023.
NZÚ - Light 14.11.2022
Elektronické podání žádosti i všechny potřebné informace je možné najít na www.novazelenausporam.cz
19.09.2018
Balíček podzimních novinek přinese ještě více podporovaných opatření, pro větší okruh žadatelů i jednodušší cestu k získání dotace.
Novinky v dotačním programu Nová zelená úsporám (NZÚ) dnes představil ministr životního prostředí Richard Brabec na veletrhu FOR ARCH 2018 na stánku Státního fondu životního prostředí ČR. Zároveň zde odstartoval 4. ročník soutěže Pasivní dům 2018 se zbrusu novou kategorií Zelená rekonstrukce.
„Naší snahou je program Nová zelená úsporám neustále přizpůsobovat aktuálním trendům v oblasti energetických úspor, zpřístupňovat většímu počtu žadatelů a majitele domů motivovat, aby o úsporných renovacích a energetické náročnosti staveb přemýšleli komplexně. Zároveň se snažíme získání dotace co nejvíce usnadnit a administrativně zjednodušit,“ uvedl k novinkám ministr Richard Brabec s tím, že od startu programu v roce 2014 bylo vyplaceno 22 tisícům žadatelů na úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů přes 4 miliardy korun. Dalších více jak 14 tisíc žádostí za 4 miliardy korun je do programu podáno.
Dotace na zateplení svépomocí i stínicí techniku
Nejvýraznější změny v „zelených“ dotacích se dotknou úsporných rekonstrukcí rodinných domů, o něž žádá zhruba polovina ze všech uchazečů. „Na příspěvek na zateplení obvodových či vnitřních stěn domu a výměnu oken či dveří nyní dosáhnou i ti majitelé, kteří chtějí rekonstrukci svého domu provést svépomocí, samozřejmě vždy pod odborným technickým dozorem. V takovém případě budou moci mezi způsobilé výdaje zahrnout faktury za materiál či zápůjčku nářadí, ale i zmiňovaný technický dozor. Rozhodné datum pro uznání výdajů je stanoveno na 1. září 2018. Rekonstrukce svépomocí jsme do programu zahrnuli ze dvou důvodů. Jednak kvůli aktuálnímu nedostatku stavebních firem na trhu, ale také a to především, abychom zkvalitnili rekonstrukce u těch, kteří by tak i tak zateplovali svépomocí,“ upřesňuje jednu ze zásadních změn programu ministr Brabec. Dotace na zateplení, výměnu oken a dveří může přitom uhradit až 50 procent způsobilých výdajů.
Spolu se zateplením podpoří rezort životního prostředí nově také instalaci venkovní stínicí techniky, jež ve výsledku přinese ještě větší energetické úspory. „Mohou to být jak předokenní žaluzie, rolety či slunolamy. Vhodně zvolená technika má tepelně izolační schopnosti, v zimním období zabraňuje únikům tepla a šetří náklady na vytápění, v létě naopak přispívá k tomu, aby se místnosti nepřehřívaly, a tím přirozeně zlepšuje vnitřní klima místností,“ vypočítává výhody nově podporovaného opatření Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Pokud stavebníci zvolí při zateplení domu i venkovní stínicí techniku určenou ke snížení tepelné zátěže, mohou si přijít až na 1000 Kč na m2 plochy okna.
Sto padesát tisíc pro nízkoenergetické novostavby
Ze změn v programu se mohou těšit i stavebníci, kteří plánují stavbu rodinného domu. Zatímco doposud bylo možné čerpat dotaci pouze na novostavby v pasivním standardu, nyní si mohou o příspěvek říci i stavitelé nízkoenergetického domu. Jedinou zásadní podmínkou je instalace systému řízeného větrání, tedy tzv. rekuperace.
„Od října budeme nově přispívat částkou 150 tisíc korun na stavbu nízkoenergetického domu s rekuperací, nadále zůstává příspěvek ve výši 300 tisíc korun na novostavbu v pasivním standardu nebo 450 tisíc, pokud majitelé novostavbu doplní o další systémy využívající obnovitelné zdroje energie, například instalují fotovoltaické panely,“ informuje ministr Brabec.
Kombinovat dotace se vyplatí, podpora výměny kamen bez nutnosti zateplení
Zateplení domů mohou žadatelé vhodně kombinovat i s dalšími úsporami. Například mohou instalovat solární systém pro ohřev vody a vytápění, instalovat malou domácí fotovoltaickou elektrárnu, využívat teplo z odpadní vody nebo pořídit nový ekologický zdroj vytápění. „Dotaci od nás získají na zateplení domu i na pořízení těchto doplňkových systémů díky čemuž budou bydlet úsporněji a výrazně jim klesnou náklady za provoz jejich domů,“ uvádí Petr Valdman. Úplnou novinkou je pak možnost získat dotaci 150 tisíc korun na kombinaci fotovoltaického systému s tepelným čerpadlem. Tato kombinace poskytuje ještě větší přínos jak z hlediska životního prostředí a provozních nákladů tak z hlediska návratnosti vložených finančních prostředků.
„Doba ekonomické prosperity nahrává tomu, aby lidé mysleli na horší časy a snížili si provozní výdaje za vytápění a ohřev teplé vody třeba odkládanými renovacemi či instalací alternativních zdrojů energie. Program Nová zelená úsporám lze už dnes také propojit s kotlíkovými dotacemi. V kotlíkových dotacích mohou majitelé domů získat finanční podporu na výměnu starého kotle za nový ekologický zdroj. A pokud navíc zateplení nebo instalují solární systém s podporou z Nové zelené úsporám, získají dotační bonus na nákup kotle dalších až 20 000 korun,“ upřesňuje Richard Brabec.
Oba programy se navíc navzájem doplňují. Tam, kde nejdou využít kotlíkové dotace, nastupuje NZÚ, ze které získáte dotaci i na výměnu starých kamen „Nově, od 15. října, ale půjde z Nové zelené úsporám vyměnit stará kamna na tuhá paliva, na jejichž výměnu nelze kotlíkovou dotaci získat a nebude nutné u toho mít současně zateplený dům. Chceme tím podpořit rychlejší výměnu neekologických zdrojů vytápění s cílem zlepšit kvalitu ovzduší. Na výměnu kamen za nový ekologičtější i úspornější a výkonnější zdroj vytápění přispěje MŽP až 80 000 korun,“ doplňuje ministra Petr Valdman.
Jednodušší vyřízení dotace, celkově méně papírování
„Ve snaze nabídnout ještě jednodušší a hlavně pohodlnější vyřízení dotace, budou moci žadatelé zasílat jak žádost tak veškeré související dokumenty ke zpracování přes internet. Dotaci tak vyřídí kompletně z pohodlí domova bez nutnosti posílat dokumenty poštou či chodit na pobočku Fondu, jak tomu bylo doposud. Je tedy zcela na žadateli, pro jakou variantu se rozhodne. Samozřejmě všem žadatelům, kteří potřebují osobní konzultaci či nemají přístup k internetu, jsou stále k dispozici k podání i vyřízení dotace naši odborníci na všech 13 krajských pracovištích Fondu,“ upřesňuje Petr Valdman.
Zrychlit cestu k dotaci mají zájemcům i další nová opatření. V červenci Fond spustil nové, přehlednější webové stránky programu a vylepšenou on-line kalkulačku s pokročilými funkcemi pro výpočet dotace, nyní ruší některé dosud povinné dokumenty k doložení dotace, jako výpis z katastru nemovitostí či potvrzení o právní subjektivitě.
Dotace na zateplování
03.11.2016
Vláda schválila změnu v programu ministerstva životního prostředí Nová Zelená úsporám, která umožní, aby dotace na zateplování a energetické úspory dostávaly i veřejné budovy. Dosud byly určeny pro soukromé žadatele.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po jednání ujišťoval, že změna nepůjde na úkor individuálních stavebníků a nestane se, že by na ně v programu dotace nezbyly. Na zateplování veřejných budov podle něj bude moct být využita kombinace dotací z evropských fondů a zelené úsporám.
„Toto rozhodnutí neohrozí peníze pro individuální žadatele, protože už od začátku tam (v programu) určitá alokace byla a jen je tím naplněna,“ uvedl Brabec. Změna v programu podle něj umožní efektivní zateplení budov státních institucí tak, aby stát mimo jiné ušetřil za provozní náklady.
Mluvčí MŽP Petra Roubíčková dodala, že v rámci spolufinancování půjde 40 procent z Operačního programu Životní prostředí, 45 procent z výnosu z emisních povolenek, tedy z NZÚ, a 15 procent bude hradit státní rozpočet.
„Vždy bylo počítáno s tím, že je v programu určitá rezerva v rámci programu NZÚ pro budovy veřejného sektoru,“ řekla ČTK. Z Nové Zelené úsporám, která vznikla v roce 2013, je alokováno až 30 procent pro budovy veřejného sektoru. Dnes vláda odsouhlasila změnu dokumentu v dopracování mechanismu, jak budou budovy veřejného sektoru financovány, poznamenala.
Kritici ale v červnu upozorňovali, že pokud se použijí peníze i na renovace státních budov, na opravy rodinných domů budou chybět. Nyní ale postup státu někteří z nich oceňují.
„Ministr Brabec vyjednal příznivější způsob podpory úspor energie ve vládních budovách, který neohrozí čerpání prostředků z Nové zelené úsporám pro domácnosti. Důležité také je, že ministerstvo financí souhlasilo s dofinancováním programu pro některé budovy z prostředků státního rozpočtu,“ řekl ČTK šéf aliance Šance pro budovy Petr Holub, která zastupuje přes 200 firem. Státu se podle něj energeticky úsporné renovace budov vyplatí jak na snížených provozních nákladech, tak i lepších pracovních podmínkách pro úředníky.
Současná Nová Zelená úsporám umožňuje majitelům rodinných domů na území celé ČR a bytových domů v Praze žádat o dotaci v libovolném čase do konce roku 2021. K začátku června dorazilo na Státní fond životního prostředí přes 5000 žádostí za více než miliardu korun.
Nová zelená úsporám pro rodinné domy
21.10.2015
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR dnes zveřejnili podmínky další výzvy v programu Nová zelená úsporám určenou pro rodinné domy. Jde o tzv. kontinuální výzvu, v rámci které bude možné žádat o dotaci průběžně až do roku 2021. Příjem žádostí startuje už zítra. K dispozici je pro letošní rok 520 milionů korun, v příštím roce bude k dispozici očekáváných dalších 2,85 miliardy korun.
Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám je dlouhodobá kontinuální forma výzvy. Ta se od běžné výzvy liší tím, že není omezena na několik měsíců, ale potrvá až do konce programu, tedy do roku 2021. Během této doby program přerozdělí zhruba 27 miliard korun získaných z prodeje emisních povolenek.
„V posledním roce a půl jsme nastavili a prověřili nové, jednodušší a otevřenější podmínky programu. Ty z něj učinily program stabilní a předvídatelný na několik let dopředu, proto dnes můžeme vyhlásit výzvu, která potrvá až do roku 2021 a ve které by už nemělo docházet k zásadním změnám v průběhu programu. Naším cílem je, aby lidé mohli z programu pohodlně a průběžně čerpat dotace na renovace, které jim v budoucnu ušetří desítky tisíc korun," říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Výhodou kontinuální výzvy je, že žadatel si svoji akci může v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním i časovým možnostem. Realizaci úsporných opatření tak může provádět po částech i v průběhu několika let, a to s dotací," pokračuje ministr.
Další velkou novinkou programu je zcela nová podpora malých fotovoltaických systémů. Z programu bude možné nově získat dotaci na instalaci FV systémů pro přípravu teplé vody a instalaci malých FV elektráren určených pro výrobu elektřiny k přímé spotřebě v domácnostech. Na systém bude možné získat až 100 tisíc korun.
„My jsme se k tomuto kroku rozhodli především proto, abychom motivovali občany k energetické soběstačnosti. Rodinám přinese instalace solárních systémů nemalé úspory, nová podpora pomůže snižovat závislost ČR na fosilních palivech a rozvíjet využití OZE v ČR," dodává ministr Brabec.
Aktuální výzva je určena majitelům rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy. Podporována je i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stejně jako v minulých výzvách platí, že výše dotace se odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku může uhradit až 50 % celkových výdajů.
Současně nová výzva přináší několik změn, které se týkají zejména výměny neekologických zdrojů vytápění. Na ty lze získat výhodnější podporu přímo z tzv. kotlíkových dotací Operačního programu Životní prostředí, a proto byla tato opatření v programu Nová zelená úsporám omezena. I tak ale stále zůstává zachována podpora výměny elektrických zdrojů za účinná tepelná čerpadla, instalace termických a nově i fotovoltaických solárních systémů a instalace systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla.
Stejně jako v minulých výzvách Nové zelené úsporám je možné zažádat o dotaci před, v průběhu i po dokončení realizace podporovaných opatření. „Perfektně zpracované žádosti podané na již realizované projekty proplácíme do 9 týdnů od jejich podání. U žádostí kde žadatelé realizují opatření až po jejich schválení, garantujeme proplacení do 6 týdnů od doložení realizace," uvádí k průběhu administrace Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Žádosti bude Státní fond životního prostředí ČR přijímat od čtvrtka 22. října 2015 od 10h. Podání žádosti je rychlé a snadné. Stačí vyplnit elektronický formulář na internetových stránkách NZÚ. Žadatelům, kteří nemají přístup k internetu, mohou s podáním elektronické žádosti pomoci pracovníci na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR. V obou případech je však nutný také vytištěný, vyplněný a podepsaný formulář žádosti o dotaci, který je potřeba spolu s dalšími předepsanými přílohami zaslat nebo osobně doručit do 5 dnů na příslušné krajské pracoviště SFŽP ČR. K této žádosti musí zájemce o dotaci také přiložit projektovou dokumentaci navrhovaných opatření a energetické hodnocení.
Program Zelená úsporám byl vyhlášen poprvé v roce 2009 a v rámci rodinných a bytových domů bylo již žadatelům proplaceno 74 024 žádostí v celkové hodnotě přes 20 miliard korun. V letošním roce se po dotacích na rodinné domy jen zaprášilo. Peníze na úsporná energetická opatření byly v předešlé výzvě vyčerpány během dvou měsíců. Za tu dobu bylo přijato 4 724 žádostí za více než jednu miliardu korun. V zásobníku zůstalo 226 projektů za 56 milionů korun, o jejichž případné podpoře dnes ministr rozhodl navýšením alokace předchozí výzvy. „Tato čísla myslím nejlépe svědčí o úspěchu programu a také o tom, že jsme program v loňském roce nastavili správně," doplnil na závěr ministr Brabec.
Kontinuální výzva v kostce
- Kontinuální výzva – není omezena lhůtou pro podání žádosti o dotaci, ale dobou trvání programu Nová zelená úsporám, tedy datem 31. 12. 2021.
- Žádosti, pro které nebudou v době jejich podání aktuálně volné finanční prostředky, budou zařazeny do zásobníku žádostí, ze kterého budou postupně přesouvány do řádné administrace, tak jak budou postupovat výnosy z prodeje emisních povolenek. MŽP bude průběžně informovat veřejnost o dostupných prostředcích a stavu programu.
- Nově je možné získat příspěvek na solární fotovoltaické systémy a na samostatnou instalaci systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla.
- Možnost kombinace programu Nová zelená úsporám a tzv. kotlíkových dotací podporovaných v rámci Operačního programu Životní prostředí.
- Výše dotace až 50 % z celkových způsobilých výdajů, max. výše podpory 5 mil. Kč.
- Rychlá administrace - 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení dotace.
- Méně papírování - méně povinných dokladů a ověřených kopií.
- Realizace podporovaných opatření v rodinných domech nacházejících se v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je zvýhodněna zvýšením dotačních částek o 10 % (zvýhodnění se nevztahuje na dotaci na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru).
- Žádosti budou moci žadatelé elektronicky podávat od 22. října 2015 od 10h.
- Kompletní podmínky najdou žadatelé od 21. října 2015 na těchto stránkách.
Přílohy
Hlavní změny v NZÚ pro 3. výzvu pro rodinné domy
Základní pravidla pro žadatele
Závazné pokyny pro žadatele a příjemce podpory z podprogramu Nová zelená úsporám – Rodinné domy v rámci 3. výzvy k podávání žádostí
Aktuální informace o programu, výši podpor pro jednotlivé typy opatření včetně formuláře pro elektronické podání žádosti jsou k dispozici na internetových stránkách programu Nová zelená úsporám
Změny v programu Nová zelená úsporám pro rok 2015
31. 3. 2015
Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes představil hlavní změny v programu Nová zelená úsporám pro rok 2015. Cílem změn je otevření programu širšímu okruhu zájemců.
Od 1. dubna spouští MŽP a SFŽP výzvy pro rodinné domy v celé ČR a pro pražské bytové domy. U rodinných domů si mohou žadatelé požádat o dotaci ve stovkách tisíc korun, pro ty bytové půjde i o miliony. Žádosti začne Státní fond životního prostředí ČR přijímat elektronicky od 15. května.
Letos bude na energetické úspory rozděleno 1,1 mld. korun, z toho je 600 milionů určeno pro majitele rodinných domů na celém území České republiky a 500 milionů pro majitele bytových domů v Praze.
Program prošel i pro letošní rok několika změnami s cílem usnadnit podmínky programu a rozšířit okruh žadatelů o dotaci. Letos je nově možné získat příspěvek i na menší energetické úpravy, tzv. dílčí opatření, s podmínkou snížení spotřeby energie min. o 20 %. Takové snížení představuje např. výměna oken a dveří a dílčí zateplení. „Na dotace tak budou moci dosáhnout i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů," komentuje jednu z hlavních změn ministr Brabec. „Další, myslím, pro lidi zásadní změnou, která program otevře širšímu okruhu zájemců, je zkrácení lhůt Státního fondu životního prostředí na administraci programu. Maximálně 3 týdny bude trvat schválení žádosti, 3 týdny bude mít Fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace a 3 týdny na vyplacení dotace. Ne každý si může dovolit nechat své peníze takzvaně ležet ladem na úřadu. Předpokladem pro dodržení lhůt je samozřejmě bezchybná žádost i realizace a její doložení dokumentací. Věřím, že to, co se nám povedlo krizovým řízením u dočerpání fondů, se nám podaří i u zrychlení administrace programu Nová zelená úsporám. Ty peníze jsou tady pro lidi, kteří chtějí ušetřit, a pro naše lepší a zdravější životní prostředí," říká ministr Brabec.
Další významnou letošní změnou je zjednodušení výpočtu výše dotace prostřednictvím zavedení takzvaných paušálů na metr čtvereční. „V případě zateplení a výměny oken a dveří se paušálem rozumí jednotková dotace, která je poskytována na jeden metr čtvereční realizovaného opatření. Výše jednotkové dotace se liší dle typu upravované nebo měněné konstrukce. Jiná je pro okna, jiná pro fasádu a podobně. Platí, že čím lepší je konečný stav domu, tím vyšší je jednotková dotace," vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Žádosti bude Státní fond životního prostředí přijímat elektronicky od 15. května. Potřebné dokumenty žadatelé donesou osobně nebo zašlou na příslušné krajské pracoviště SFŽP do 5 dnů od podání elektronické žádosti. Oproti minulým výzvám ubyde povinných dokumentů při podání žádosti, protože některé z nich budou vyžadovány až v okamžiku doložení realizace opatření, tedy až na konci celého procesu. Příjem žádostí skončí 31. října, pokud nebudou vymezené prostředky vyčerpány dříve.
Program Nová zelená úsporám byl v průběhu loňského roku široce diskutován s mnoha odborníky. Jeho změny a novinky podporuje mnoho profesních svazů, např. také aliance Šance pro budovy. „Současné vedení ministerstva loni výrazně zrychlilo příjem žádostí, zjednodušilo administrativu i podmínky. K dalšímu zpřehlednění dojde i letos, což jednoznačně vítáme. Dobrou zprávou je i vyhlášení podpory pro bytové domy, zároveň jsme rádi, že podmínky pro rodinné domy zůstaly v podstatě stejné jako loni," uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.
Vláda na svém včerejším zasedání také schválila změnu programového dokumentu NZÚ, na jehož základě může MŽP vyhlašovat výzvy z programu Nová zelená úsporám až do roku 2021. Do programu NZÚ plynou peníze z aukcí emisních povolenek. Výši výnosů ovlivňuje celá řada faktorů, jako je např. kurz eura vůči koruně ad. Celková odhadovaná alokace programu na další výzvy nyní činí 27 mld. Kč. Od svého spuštění v r. 2008 do dnešního dne rozdělil program mezi 74 tisíc žadatelů 20,2 mld. Kč. Ke konci obchodovacího období může být celková částka upravena podle skutečných příjmů z dražeb.
Během letošního roku budou vyhlášeny výzvy pro rodinné a bytové domy. Další výzvy k předkládání žádostí v rámci podprogramu rodinné domy budou pokračovat každý rok až do roku 2021. Výzvy pro bytové domy budou vyhlašovány každoročně až do roku 2019. Pro budovy veřejného sektoru se předpokládá opakované vyhlašování výzev od roku 2019 do roku 2021.
„Program Nová zelená úsporám aspiruje na to, stát se státním dotačním programem, který bude bez zásadnějších změn fungovat dlouhé roky, a občané budou mít jistotu, že z něj budou moci získávat peníze na praktická opatření, jež jim nejen ušetří vynakládané peníze za energie, ale zhodnotí i jejich nemovitosti," uvedl při příležitosti vyhlášení nových výzev ministr životního prostředí Richard Brabec.
Nová zelená úsporám v roce 2015 v kostce
- V letošním roce bude rozděleno 1,1 mld. korun, z toho 600 milionů na rodinné domy a 500 milionů na bytové domy v Praze.
- Nově je možné získat příspěvek na menší energetické úpravy, tzv. dílčí opatření s podmínkou snížení tepelné potřeby (energie) o min. 20% (např. okna + dveře + dílčí zateplení).
- Nově je možné požádat o dotaci i na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo.
- Nově je možnost realizovat úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 m2.
- Pokračujeme v jednoduché administrativě programu – méně dokladů, méně ověřených kopií, méně papírování.
- Rychlejší administrace – 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení dotace.
- Nově není třeba použít předepsané seznamy výrobků a firem, ale je potřeba dodržet požadavky na technické parametry.
- Výše dotace u rodinných domů až 50%, u bytových domů až 20% z výdajů, tzn. až stovky tisíc korun u RD a až milionové částky u BD, max. výše podpory u RD 5 mil. Kč, u BD 10 mil. Kč.
- Realizace podporovaných opatření v RD nacházejících se v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je zvýhodněna zvýšením dotačních částek o 10% (zvýhodnění se nevztahuje na dotaci na zpracování odborného posudku a zajištění technického dozoru stavebníka).
- Kompletní podmínky najdou žadatelé od 1. dubna 2015 na stránkách programu.
- Žádosti budou moci žadatelé podávat elektronicky od 15. května do 31. října 2015 do 12h tamtéž.
Aktuální informace o programu, výši podpor pro jednotlivé typy opatření včetně formuláře pro elektronické podání žádosti jsou k dispozici na internetových stránkách programu Nová zelená úsporám
V roce 2014 skončil příjem žádostí o dotace na energetické úspory z programu Nová zelená úsporám
8.1.2015
Poslední den roku 2014 skončil příjem žádostí o dotace na energetické úspory z programu Nová zelená úsporám. Ten loni 1. dubna zahájilo Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR. Následně byl program prodloužen z 31. října až do konce roku 2014. Za 9 měsíců SFŽP ČR přijal 6110 žádostí téměř za 1,4 miliardy korun. Nejvíce žádostí Fond přijal těsně před ukončením výzvy. Na Silvestra byly přijaty žádosti za 164 milionů korun.
V programu Nová zelená úsporám bylo pro žadatele o dotaci k dispozici celkem 1,9 miliardy korun, které zajistila Česká republika prodejem emisních povolenek.
„Zbývající prostředky z loňska budou převedeny a připočteny k částce, která je vyhrazena pro letošní rok. Na jaře totiž chystáme pokračování Nové zelené úsporám. Vyhlásíme výzvu, která bude otevřena nejen pro majitele rodinných domů, ale počítáme i s výzvou na zateplování a energetické úspory pro bytové domy. Podmínky pro získání dotace na bytové domy v současné době finalizujeme s Ministerstvem pro místní rozvoj, tak aby se naše Nová zelená úsporám doplňovala s programem, který na bytovky nabízí MMR,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
„V červenci jsme zjednodušili podmínky programu a zefektivnili administraci žádostí. Na základě těchto opatření zájem o program výrazně vzrostl,“ dodává Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Celkově Státní fond životního prostředí ČR k 31. prosinci 2014 registroval 6110 žádostí za 1 376 736 463 korun. Skutečné investice na realizovaná opatření přesáhnou hranici tří miliard korun. „Díky programu Nová zelená úsporám snižujeme výrazně spotřebu energie a šetříme tak peněženky domácností. Zároveň vytváříme pracovní místa především ve stavebnictví a celkově tak posilujeme ekonomiku České republiky,“ uzavírá ministr Brabec.
1. Výzvu Ministerstva životního prostředí k podávání žádostí schválena
6.1.2014
Ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský schválil 1. Výzvu Ministerstva životního prostředí k podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci programu Nová zelená úsporám. Příjem žádostí začne 1. dubna tohoto roku a ukončen bude buď vyčerpáním alokace, nebo nejpozději ve 12 hodin dne 31. října 2014. Celkem letos na financování programu půjde 1,9 mld. korun, což je téměř o miliardu více než v loňském roce.
První výzva je zaměřena na tři typy opatření – na snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie.
Aktuální informace o programu, výši podpor pro jednotlivé typy opatření včetně formuláře pro elektronické podání žádosti jsou k dispozici na internetových stránkách programu Nová zelená úsporám
Sídlo firmy:
Rymická 497, Holešov - Všetuly
573 395 004
info@lmtrade.cz
Sklad:
739 676 158
sklad@lmtrade.cz